2013. március 4., hétfő

Facebook, nárcizmus, Z generáció



"Hogyan befolyásolja az internet a gyermekek és fiatalok fejlődését, életét. Tari Annamária előadása az Offline kamaszok az online térben címet viselte, és a Facebookon megjelenő nárcizmusról, a személyiségfejlődés szempontjából jelentős érzelmi inkontinencia (vagyis az érzelmek magunkban tartásának hiánya) kialakulásáról szólt. A problémákra a Saferinternet.hu videója hívja fel a figyelmet.


„Az ma már ismert pszichológiai tény, hogy a közösségi médiában magunkról kialakított képünk valójában idealizált egofotó” – mondta.  Érthető, hiszen senki sem szeretne ellenszenvesnek tűnni egy olyan platformon, amit mindenki láthat. Ráadásul a csoportnorma a közösségi médiában még nagyobb aktivitásra ösztönöz, erősíti az én-bemutatás fontosságát, ami még aktívabb jelenlétet követel, ez még inkább fokozza a nárcizmust, így téve ezt egy végeláthatatlan, önmagát erősítő folyamattá.


 A Facebookon a nárcizmus felülreprezentált, ez a felhasználókat impulzív viselkedésre készteti. Elfogadás, megértés, türelmesség, konfliktustűrés – mi a közös ezekben a tulajdonságokban? Az, hogy kialakulásához időre és elfogadó érzelmekre van szükség. 

 

 Az építő jellegű megoldások eléréséhez át kell gondolni, meg kell érteni a történteket, a saját érzelmeinket, és a személyiségünket. „Ez időigényes lélektani munka, ami alatt jó, ha az illető magában tartja ezeket a lelki tartalmakat, ami kétségkívül további feszültség- vagy szorongásérzéssel jár, de segít kitermelni a jobb megoldó képleteket” – tartja a szakember


Ezzel szemben ma már azt látjuk, hogy az emberek egy impulzust azonnal megosztanak, „kiöntik magukból” az ezzel járó feszültséget, ami az előbb említett pozitív érzelmi zárat oldja fel, és inkontinens módon kiereszti a lelki tartalmakat. Ez a pozitív dolgokra éppúgy igaz, egy élmény már nem annyira átélhető, élvezhető, hiszen azonnal megosztásra kerül. „Ilyenkor az történik, hogy az ingerek, amik érték, szinte feldolgozás nélkül futnak át rajta” – mondta Tari Annamária. forrás 
 "életbátorság" 


 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése